Jak rozwiązywać krzyżówki
Zdarza się, że rozwiązując krzyżówkę w pewnym momencie utkniemy i nie jesteśmy w stanie wpisać nic więcej. Jest wtedy kilka sposobów na wypełnienie krzyżówki do końca. Można korzystać z tradycyjnych słowników i encyklopedii, kalendarza (przy pytaniu o solenizanta z jakiegoś dnia) albo map i atlasów (przy pytaniu o stolicę jakiegoś kraju albo miasto na jakiejś trasie), lecz wszystko to może zastąpić internet, który często jest o wiele szybszy i daje więcej możliwości. Dlatego też w dalszej części będzie wyłącznie o tym medium.
Nieocenioną pomocą jest tutaj wujek Google. Dość często określenie do wyrazu przypomina zwięzłą słownikową definicję i wystarczy je żywcem przepisać do wyszukiwarki, by w czołowych wynikach pojawiła się odpowiedź. Czasem warto jeszcze dodać we wpisywanej frazie słowo „krzyżówki”. Mowa tu nie tylko o słowniku języka polskiego, lecz przede wszystkim o słownikach krzyżówkowych takich jak krzyzowki.info czy krzyzowkowo.pl, gdzie przy każdym wyrazie jest kilka albo kilkanaście definicji, a właściwie krzyżówkowych określeń. Autorzy krzyżówek (albo programy układające krzyżówki) często biorą określenia właśnie z tych słowników, zatem rozwiązujący może wykonać operację odwrotną.
Wyszukiwarka Google sprawdzi się również przy szukaniu brakującego słowa, jeśli określenie stanowi fragment wiersza lub tekstu piosenki z wykropkowanym miejscem na słowo do wpisania. Przykładowo przy określeniu „Nie ma jak …”, piosenka zespołu Kombi po wpisaniu kombi nie ma jak wyszukiwarka od razu podpowie szpan.
Oczywiście nie zawsze warto przepisywać określenia dokładnie tak jak w krzyżówce. Przykładowo dla określenia dramat Mikołaja Gogola z Agafią Tichonowną wystarczy wpisać w Google agafia tichonowna gogol i od razu wyjdzie Ożenek. Nie zawsze też znajdzie się gotową odpowiedź. Przykładowo przepisanie określenia kwaśny owoc cytrusowy mniejszy od cytryny nie podpowie limonki, trzeba szukać jakie są owoce cytrusowe i dopasować któryś z kilku możliwych.
Istnieje niepisana zasada, że określenie nie powinno podpowiadać słowa do odgadnięcia wprost (nie powinno się dawać nic z rodziny tego wyrazu). Przykładowo do słowa zielarz albo zielarka autor raczej nie da określenia zbiera zioła, tylko np. zbiera miętę, rumianek. Jednocześnie może to być sygnał dla rozwiązującego, że próbuje się w określeniu „obejść” poszukiwane słowo.
Niektóre określenia wymagają sprawdzenia czegoś na mapie, np. w Google Maps. Przykładowo dla określenia miasto na trasie Mława – Ostróda należy prześledzić tę trasę, a dla określenia miasto w powiecie krotoszyńskim sprawdzić okolice Krotoszyna.
Niektóre określenia są podawane w formie synonimów (wyrazów bliskoznacznych). Można wtedy skorzystać z serwisu synonim.net, gdzie po wpisaniu słowa zwykle pojawi się długa lista pokrewnych wyrazów.
Czasem w określeniu autor może podpowiedzieć anagram wyrazu do odgadnięcia, czyli słowo powstałe przez przestawienie liter w tym wyrazie, np. fałdowany kołnierz (anagram słowa rzeka). Wtedy możemy skorzystać z serwisu anagramy.net i wpisać w nim podane słowo. W tym przykładzie po wpisaniu słowa rzeka pojawi się kilka słów 5-literowych, w tym ponownie rzeka, a także akrze albo karze. Interesują nas jednak tylko rzeczowniki w podstawowej formie i jedynym takim anagramem jest tutaj kreza.
Dość często określenie pasuje do więcej niż jednego wyrazu. Przykładowo do określenia pisze do gazety może pasować równie dobrze dziennikarz, reporter i żurnalista. Nie należy zapominać także o formie żeńskiej (dziennikarka, reporterka, żurnalistka). Dobrą selekcją jest tutaj ilość liter w wyrazie, lecz nie zawsze to wystarczy. Przykładowo określenie mazurskie jezioro na 5 liter może pasować zarówno do Mamry jak i do Tałty (dodatkowo mogą mylić litery A i Y w tym samym miejscu). Może się także zdarzyć, że ten sam wyraz ma różne pisownie. Przykładowo wspomniany wcześniej fałdowany kołnierz to może być kreza albo kryza (częściej to drugie). Czasem nie wiadomo czy spolszczać wyrazy (dancing czy dansing, camping czy kemping).
Nieraz warto zadać sobie trud sprawdzenia wcześniej wpisanych wyrazów. Może się zdarzyć, że wpiszemy inny wyraz niż ten, o który chodziło autorowi (jak w podanych przed chwilą przykładach) albo po prostu zrobić błąd ortograficzny lub literówkę.
Jest jeszcze jedna skuteczna metoda, która sprawdzi się do wyrazów, w których mamy litery z poprzecznych wyrazów. Wspomniany wcześniej słownik krzyzowkowo.pl może także wyświetlić wyrazy według podanego wzorca. Wystarczy zastąpić nieznane litery kropkami. Przykładowo wpisanie be…a wyświetli takie wyrazy jak beczka, Belgia czy bestia wraz z ich definicjami. Dopasowanie w ten sposób wyrazu z listy zwykle nie powinno sprawić większych trudności.
Coraz częściej autorzy wplatają w krzyżówki jako pojedyncze wyrazy frazy złożone z więcej niż jednego słowa. O ile czyjeś imię i nazwisko albo tytuł filmu są dość łatwe do znalezienia (np. przez Google), to znacznie trudniej odgadnąć pojęcia ogólne (np. silna wola, rodzaj męski, układ równań). Na to ostatnie nie ma dobrej recepty.
Jeśli krzyżówka jest rozwiązana co najmniej w połowie, to można pokusić się o odgadnięcie rozwiązania końcowego. Jeśli w niekompletnym rozwiązaniu będzie sporo liter, to zwykle da radę uzupełnić te brakujące. Następnie można przenieść dopisane przed siebie litery do diagramu, co często ułatwi odgadnięcie niektórych słów. Czasem podpowiedź do rozwiązania końcowego znajduje się w poleceniu do krzyżówki (np. że jest to tytuł piosenki Skaldów lub polskiego filmu).
Jak widać istnieje kilka sposobów na rozwiązanie krzyżówki do końca i najlepiej je łączyć. Czasem potrafią one być czasochłonne, ale za to mamy satysfakcję z pełnego ukończenia krzyżówki.