Polskie serwisy z krzyżówkami online
Krzyżówki można rozwiązywać nie tylko na papierze w pismach, gazetach i dodatkach, ale także online poprzez przeglądarkę internetową. Serwisy internetowe mogą oferować krzyżówki do druku (jako pliki pdf) albo pozwalają na ich interaktywne rozwiązywanie w przeglądarce internetowej tak jak nasz serwis krzyzowki.imasz.net.
W dalszej części tego artykułu skupimy się właśnie na krzyżówkach do rozwiązywania online. Poszczególne serwisy z krzyżówkami online przedstawione są w formie rankingu popularności – odzwierciedla czołowe wyniki z wyszukiwarki Google po wpisaniu frazy krzyżówki online albo krzyżówki.
Najbardziej popularnym serwisem krzyżówkowym, który powstał w 2007 roku, jest szarada.net. W chwili pisania (początek 2017 roku) strona doczekała się ponad 15 tysięcy krzyżówek w ponad 300 kolekcjach i praktycznie codziennie dochodzi coś nowego. Najwięcej jest krzyżówek panoramicznych, które wygodnie się rozwiązuje dzięki zawarciu określeń przy samych wyrazach. Oprócz tego są krzyżówki klasyczne i nieco trudniejsze Jolki A-Z. Część jest tematyczna (sport, motoryzacja, film, itd.), większość jednak ma tematykę ogólną. Krzyżówki mocno różnią się poziomem trudności i w zależności od niego mają przyznawane od 1 do 10 punktów. Te za 1 pkt są bardzo łatwe, wręcz dla dzieci, a za 10 pkt są megatrudne (dla najbardziej wymagających). Serwis oferuje także rebusy i różnego rodzaju łamigłówki (spadające litery, metamorfozy, itd.).
Autorami krzyżówek są zarówno członkowie załogi serwisu jak i niektórzy zarejestrowani użytkownicy. Załoga może korzystać ze słownika redagowanego bezpośrednio przez użytkowników. Szczególnie chętnie bierze określenia do kolekcji krzyżówek „z haczykiem”, gdzie układane definicje powinny być podchwytliwe lub humorystyczne (np. samochód z czterema kołami – AUDI).
Portal ma ponad 140 tysięcy zarejestrowanych użytkowników. Darmowa rejestracja pozwala na śledzenie swoich statystyk, rywalizację z innymi, branie udziału w wyścigach (kto najszybciej rozwiąże tę samą krzyżówkę, na którą jest 5 minut), ocenianie krzyżówek i pisanie na forum. Tylko użytkownicy z odpowiednio wysokim rankingiem mogą zamieszczać własne krzyżówki i współtworzyć słownik.
Kolejny serwis krzyzoweczki.pl, który istnieje od 2012 roku, przyjął sobie motto „Krzyżówki na nudny wykład i nie tylko”. Zawiera 100 krzyżówek klasycznych o tematyce ogólnej. Można pozwolić serwisowi na wylosowanie krzyżówki lub samemu podać numer od 0 do 99. Interakcja jest tu nieco mniejsza niż w pozostałych opisywanych serwisach. Po kliknięciu na wybrane pole krzyżówki zaznacza się cały wyraz, a po boku pojawia się określenie (podpowiedź) i pole tekstowe na wpisanie propozycji tego wyrazu. Dopiero po zatwierdzeniu wyraz zostanie przeniesiony do diagramu. Darmowa rejestracja jest nieobowiązkowa, lecz pozwala na znalezienie się w tabeli wyników i odnotowanie co ktoś już rozwiązywał. Sporą wadą serwisu jest to, że nie dochodzą żadne nowe krzyżówki.
Częstochowskie wydawnictwo TECHNOPOL ma największe udziały na rynku pism z krzyżówkami. Jego strona technopol.pl znalazła się w pierwszej trójce. Mimo że TECHNOPOL kojarzy się raczej z krzyżówkami na papierze, to na swojej stronie w dziale „Krzyżówki on-line” codziennie zamieszcza nową krzyżówkę dnia. Jest to typowa, interaktywna krzyżówka klasyczna z określeniami obok diagramu. Wydawca ma również dział „Sudoku on-line” z wieloma sudoku na poziomie bardzo łatwym.
Serwis krzyzowki.imasz.net, który właśnie przeglądasz wystartował na początku września 2016 roku i aktualnie zajmuje 4 miejsce w wynikach Google (licząc same serwisy z krzyżówkami do rozwiązywania online). Znajdziesz w nim w pełni darmowe krzyżówki klasyczne, od bardzo łatwych (dla dzieci) po bardzo trudne, zarówno tematyczne jak i o tematyce ogólnej. Skrypt do interaktywnego rozwiązywania krzyżówek został na tyle dopracowany, żeby przechodzenie do kolejnych liter wyrazu następowało jak najbardziej płynnie i wystarczyła do tego sama klawiatura. Jednocześnie serwis jest kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami mobilnymi.
Poza podium znalazł się serwis enigma.org.pl, którego użytkownicy sami tworzą krzyżówki, a moderatorzy jedynie je zatwierdzają. Strona istnieje od 2012 roku. Aktualnie (początek 2017 roku) zawiera ponad 2400 krzyżówek i codziennie przybywają nowe zadania szaradziarskie. Są to krzyżówki panoramiczne, klasyczne, logogryfy i trudniejsze jolki. Zwykle mają tematykę ogólną. Wszystkie są w pełni interaktywne, przed wpisaniem wyrazu najlepiej kliknąć na określenie do niego. Autorzy krzyżówek sami szacują ich trudność w skali od 1 do 10. Niezalogowani mogą rozwiązywać tylko krzyżówki do 4 pkt. Aby móc rozwiązywać trudniejsze krzyżówki, proponować własne albo pisać na czacie, niezbędna jest darmowa rejestracja. Dodatkowo serwis oferuje różnego rodzaju rebusy, które także nadsyłają użytkownicy. Ich liczba sięga prawie 1300 i są one naprawdę trudne.
Swoje krzyżówki proponuje także Gazeta Wyborcza na stronie krzyzowki.wyborcza.pl, która znalazła się na piątym miejscu. Potrzebna jest tu rejestracja lub logowanie przez Facebooka. Niezalogowany może jedynie rozwiązać jedną krzyżówkę w wersji demo. Jest to typowa interaktywna krzyżówka klasyczna. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych serwisów, ten jest płatny. Użytkownik otrzymuje na start 90 kredytów, a kolejne musi wykupywać przelewem lub przez sms.
Na drugiej stronie wyników wyszukiwania Google znalazł się serwis quizak.pl. W dziale „Krzyżówki” znajdziemy łącznie 90 zadań szaradziarskich. Najwięcej jest krzyżówek klasycznych, które zostały podzielone na tematyczne i o tematyce ogólnej. Oprócz tego są wykreślanki. Praktycznie nie ma łatwych krzyżówek, są tylko średnio trudne albo „dla orłów”. Zawsze jednak można wziąć podpowiedź, jeśli tylko nie zna się jakiegoś słowa. Krzyżówki są dodawane mocno nieregularnie. Najstarsze są z września 2012 roku, a najnowsze z sierpnia 2015 roku (nie wiadomo kiedy będą nowe i czy w ogóle). Podobnie jak w serwisie krzyzoweczki.pl interakcja jest nieco mniejsza i sprowadza się do wpisywania przez użytkownika całego wyrazu w pole tekstowe. Oprócz krzyżówek serwis oferuje także quizy, proste gry i puzzle.
Powyższe zestawienie właściwie wyczerpuje temat polskich serwisów krzyżówkowych z TOP 20 wyników Google. Pozostałe wyniki to leksykony krzyżówkowe albo trzy serwisy, w których krzyżówki nie działają. Jak widać, rynek nie jest aż tak rozległy.
Istnieje jednak również sporo aplikacji na Androida z polskimi krzyżówkami. Aby sprawdzić co oferuje sklep Google Play, wystarczy wejść na stronę play.google.com i w polu wyszukiwania wpisać Krzyżówki. W wynikach wyszukiwania pojawi się sporo aplikacji, gdzie najwięcej pobrań mają Krzyżówki po polsku dewelopera Berni Mobile.