Darmowe aplikacje Android z polskimi krzyżówkami

Krzyżówki można rozwiązywać tradycyjnie na papierze, online przez przeglądarkę internetową albo pobrać aplikację z krzyżówkami na tablet lub telefon. W tym artykule będzie o darmowych aplikacjach z polskimi krzyżówkami do pobrania w Google Play. Po wejściu na stronę play.google.com i przejściu do Aplikacji wystarczy wpisać w wyszukiwarce słowo „Krzyżówki”. Jak się okazuje wybór jest całkiem spory. Wszystkie poniższe aplikacje dostały co najmniej 4 gwiazdki i oprócz polskiej wersji językowej mają kilka innych.

Sporą popularnością cieszą się Krzyżówki po polsku od hiszpańskiego studia gier Berni Mobile. Są to krzyżówki klasyczne generowane „w locie” z zasobów polskiego słownika i encyklopedii, co daje ogromną liczbę wyrazów i praktycznie nieograniczoną liczbę ich kombinacji. Rozwiązujący może ustawić wymiary diagramu od 3×3 do 25×25 pól oraz wybrać jeden z trzech poziomów trudności. Na poziomie łatwym obok definicji do aktualnie zaznaczonego wyrazu pojawiają się wyłącznie wymieszane litery ze słowa do odgadnięcia. Na poziomie średnim mamy już kilkanaście liter, z czego część jest nadmiarowa, a na poziomie trudnym – wszystkie 32 litery polskiego alfabetu. Wybór poziomu trudności nie ma wpływu na wyrazy, jakie mogą pojawić się w diagramie. Na każdym poziomie można trafić na niewielką wioskę w województwie mazowieckim, sportowca sprzed lat albo coś z medycyny. W krzyżówkach mogą się pojawiać różne części mowy (np. latać, wysoko, wybitny, wówczas), a także skróty. Na koniec można wszystko sprawdzić (nie ma podpowiedzi do pojedynczych wyrazów). Niektórzy komentujący zarzucali błędy ortograficzne, niejasne podpowiedzi do wyrazów i pojawiające się czasem wulgaryzmy.

Dość podobnie prezentują się Krzyżówki po polsku Kalambur autorstwa zonebox, które przypominają młodszego brata Krzyżówek po polsku.

Krzyżówki klasyczne oferuje także znacznie młodsza aplikacja Polskie krzyżówki autorstwa DK Games. Podobnie jak w krzyżówkach po polsku, krzyżówki są generowane losowo z możliwością wyboru wielkości diagramu. Tutaj także są trzy poziomy trudności. W trybie łatwym podświetlają się tylko litery występujące w wyrazie do wpisania, a prawidłowe odpowiedzi są podświetlane. W trybie średnim są już wszystkie 32 litery, a w trybie trudnym można dowiedzieć się dopiero pod koniec czy wszystko zostało wpisane prawidłowo. Autorzy przygotowali kilka wersji kolorystycznych do wyboru. Najczęstszymi zarzutami w komentarzach są zbyt duża ilość reklam (podobno twórcy potem już dali mniej) i często powtarzające się wyrazy dwuliterowe z takimi samymi hasłami, które wydają się być „dopychane” na siłę.

Bardzo popularne są Krzyżówki Free stworzone przez Benjamin Lochmann New Media GmbH. Niemiecki deweloper także oferuje trzy poziomy trudności. Tym razem są to krzyżówki panoramiczne, po kilkadziesiąt na każdy poziom, gdzie rozwiązujący wybiera numer krzyżówki. Po zaznaczeniu kratki z definicją należy wpisać wyraz, gdzie nie trzeba wpisywać po raz drugi odkrytych wcześniej liter (z poprzecznych wyrazów). Wyrazy do wpisania to nie tylko rzeczowniki, ale także np. przymiotniki i czasowniki i to w dowolnej odmianie (np. ostre, wyrzuca, najpierw). Można brać podpowiedź do pojedynczego wyrazu i rozwiązywać dalej. Niektórzy zarzucają w komentarzach dziwnie sformułowane określenia do wyrazów.

Innym popularnym gatunkiem krzyżówek są wykreślanki, gdzie na prostokątnej siatce liter należy znaleźć poukrywane wyrazy. Wyrazy te mogą przebiegać poziomo, pionowo, prawo- lub lewoskośnie, zarówno do przodu jak i do tyłu. Rozwiązywanie tego typu krzyżówek oferuje bardzo popularna aplikacja Wykreślanki polskie stworzona przez Word Search Puzzles. Istnieje 7 kategorii słów: zwierzęta, kraje świata, postacie historyczne, miasta świata, znaki towarowe, języki i angielski dla dzieci. Twórcy oferują 7 poziomów trudności od bardzo łatwego do szalonego, a w każdym można włączyć lub wyłączyć pomoc. Aplikacja zbiera mnóstwo pozytywnych komentarzy, a jeśli już były jakieś negatywne, to najczęściej dotyczyły drobnych błędów ortograficznych.

Podobnie wygląda aplikacja Wykreślanka autorstwa Wordloco. Tym razem nie ma podziału na kategorie. Gra zapisuje się automatycznie, dzięki czemu nie utraci się swoich osiągnięć, a liczba poziomów do zdobycia jest praktycznie nieograniczona (ktoś chwalił się w komentarzu poziomem 88). Aplikacja uzyskała 4,7 gwiazdki (najwięcej ze wszystkich opisanych) i według komentarzy jest nie za trudna, nie za łatwa. Istnieje jeszcze kilka podobnych aplikacji, które można znaleźć po wpisaniu w wyszukiwarkę „wykreślanka” albo „word search”.

Nieco inny rodzaj łamigłówek oferuje aplikacja Wpisać słów stworzona przez Havos Ltd (nazwa brzmi niespecjalnie po polsku, podobnie jak cały opis, który wygląda na przerzucony przez translator). Plansza ma kształt typowy dla krzyżówki klasycznej, lecz całość przypomina syntezę krzyżówki. Oznacza to, że zamiast określeń do wyrazów zostały podane gotowe wyrazy i należy samemu ustalić ich położenie w diagramie kierując się przy tym liczbą liter w wyrazach oraz literami z poprzecznych wyrazów. W niektórych zadaniach zamiast liter pojawiają się ikony ze zwierzętami.

Ten sam producent oferuje również grę Kodowe Słowo. Co prawda aplikacja uzyskała trochę mniej niż 4 gwiazdki, lecz warto o niej wspomnieć, gdyż jako jedyna proponuje krzyżówki szyfrogramy. Krzyżówki te wyróżniają się tym, że zamiast tradycyjnych określeń do wyrazów każdej literze jest przypisana inna liczba od 1 do 32. Na samym początku znane jest tylko kilka przypisań, lecz dzięki uzupełnieniu brakujących liter w częściowo wypełnionym słowie uzyskuje się kolejne przypisania, następnie można uzupełnić kolejny wyraz i tak aż do końca. Niższe oceny wynikają głównie z tego że wyrazy są w różnych częściach mowy z wszelaką odmianą.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o aplikacji Slice Words autorstwa Black Maple Games, która stanowi połączenie krzyżówki z układanką. Pierwszy tryb gry polega na połączeniu zbitek liter w całe wyrazy, a wyrazów w krzyżówkę tematyczną. W drugim trybie można sprawdzić znajomość słówek w języku obcym oraz nauczyć się nowych w quizie językowym. Można przeczytać dużo pozytywnych komentarzy, których autorzy obok pochwał często piszą, że z niecierpliwością czekają na kolejne poziomy.

Jak widać darmowych aplikacji Android do rozwiązywania krzyżówek na tablecie lub telefonie jest naprawdę sporo. Najwięcej z nich dotyczy krzyżówek klasycznych, panoramicznych oraz wykreślanek. Nie trzeba rozwiązywać krzyżówek tylko po polsku, można także uczyć się innych języków. Niektóre aplikacje pozwalają na łączenie kilku słowników.

Statystyki krzyżówkowe

Dostępnych krzyżówek: 1268 Rozwiązanych krzyżówek: 796919 Poprawnie wypełnianych pól: 84% Rozwiązanych bezbłędnie: 22%

Najnowsze krzyżówki

Wesprzyj
Rozwijaj umysł i wspieraj twórczość!
Krzyżówki to świetny trening dla umysłu! Jeśli doceniasz dostępne w tym serwisie krzyżówki, podaruj wirtualną kawę i pomóż tworzyć więcej darmowych krzyżówek!
Postaw kawę