Czasopisma z krzyżówkami w Polsce
Krzyżówki stanowią dodatek do wielu gazet i czasopism. Oprócz tego praktycznie każdy kiosk ma w sprzedaży szereg czasopism z samymi krzyżówkami. Okazuje się jednak, że wiodące wydawnictwa krzyżówkowe, które przez lata przetarły sobie szlaki, można policzyć na palcach jednej albo dwóch rąk.
Będąc w kiosku często najbardziej rzuca się w oczy seria krzyżówek panoramicznych, których może być 100, 200, 300, 400, 500 a nawet 1000. Za większością z nich stoi częstochowska agencja wydawnicza TECHNOPOL. Wydawca istnieje od 1987 roku i zaczynał od tytułu „Krzyżówka z hasłem”. Następna była „Mini Krzyżówka”, wydawana w formie kartki pocztowej, co miesiąc z wizerunkiem innego banknotu i nagrodami w tej walucie. Wspomniana przed chwilą seria krzyżówek panoramicznych istnieje od 1994 roku i cieszy się największą popularnością zarówno w kraju jak i wśród Polaków za granicą. Cechuje się tym, że przy każdej krzyżówce znajduje się lista kilku trudniejszych wyrazów, jakie należy wpisać.
TECHNOPOL wydaje również szyfrokrzyżówki i wykreślanki, a ich świeżym tytułem jest „Lekarstwo na pamięć”. Wszystkie serie mają po 100, 200 i 300 krzyżówek. Popularne są także trudniejsze krzyżówki jolki, które można znaleźć w takich pismach jak „Diagram Jolki”, „Krzyżówka z Hasłem – Jolki”, „100 Jolek od A do Ż”, „200 Jolek” oraz „300 Jolek”. Jeszcze ambitniejsze krzyżówki zawiera miesięcznik „Krzyżówki z przymrużeniem oka”, w których określenia do wyrazów zostały przygotowane w żartobliwy lub podchwytliwy sposób, często w formie zagadek. Istnieje również miesięcznik „Szaradzista” ze wszystkimi rodzajami zadań szaradziarskich. Łącznie zbierze się 28 miesięczników (oprócz wymienionych przed chwilą jeszcze łamigłówki dla dzieci i sudoku).
Kolejnym wydawcą krzyżówek, który istnieje od 1957 roku jest Rozrywka Sp. z o.o. (dawniej Spółdzielnia „Rozrywka”). Jego pisma kojarzą się raczej z trudniejszymi krzyżówkami. To właśnie oni są pomysłodawcami krzyżówki jolki, czyli podawania określeń do wyrazów w przypadkowej kolejności. Do najpopularniejszych tytułów należy dwutygodnik „Rozrywka” (od 1957 roku, 48 stron) oraz miesięczniki „Rewia rozrywki” (od 1973 roku, 64 strony) i „Rozrywka. Jolki” (od 1998 roku, 96 stron). Jest jeszcze cały szereg innych pism, często z „Rozrywką” w tytule: „Rozrywka od A do Z. Rozwiąż”, „Rozrywka Magazyn”, „Rozrywka do Podróży”, „Jolki na 102”, „Rozrywka dla Każdego” oraz wydawana raz na rok „Rozrywka z przymrużeniem oka”. Cykl wydawniczy jest tak przemyślany, żeby jedne pisma ukazywały się na początku miesiąca, inne pod koniec, a jeszcze inne w połowie (dwumiesięcznik, kwartalnik i rocznik nie w każdym miesiącu). Na końcu każdego pisma istnieje słowniczek, czyli lista trudniejszych wyrazów (użytych w numerze) z objaśnieniami.
W niektórych kioskach znajdziemy krzyżówki wrocławskiego wydawcy Phoenix Press, który istnieje na polskim rynku od 1995 roku. Wydawnictwo wydaje pisma kulinarne, hobbystyczne, poradnicze, dla dzieci oraz historie z życia. Wśród pism krzyżówkowych w największym nakładzie wydawana jest seria „Chwila na” ze 100, 200, 300, 500 lub 1000 krzyżówek panoramicznych. Oprócz tego znajdziemy m.in. takie tytuły jak „Cała TY! Krzyżówki”, „Chwila na relaks”, „Chwila na rozrywkę”, „Czas na relaks”, „Najlepsze panoramy”, „Jolki”, „Krzyżówki dla Ciebie”, „Krzyżówki 3 w 1” (panoramiczne, klasyczne i wykreślanki), „Szyfrówki” czy „Wykreślanki”. Istnieje także sporo pism, które łączą w sobie krzyżówki z artykułami np. „Krzyżówki i podróże”, „Krzyżówki i przepisy czytelników”, „Krzyżówki z gwiazdami” albo „Panoramy teleświata”.
Umiarkowaną popularnością cieszy się seria KORONA (Krzyżówki z KORONĄ) oficyny wydawniczej Press-Media. Pisma te można poznać z daleka po koronie w logo i dużym napisie KORONA (u góry na żółtym tle). Wydawca może się pochwalić ok. 40 tytułami. Najczęściej są to krzyżówki panoramiczne, których liczba waha się od 100 do 1000 na numer (nie zawsze jest okrągła). Oprócz tego są też trudniejsze krzyżówki, np. jolki. Wydawca zapewnia niepowtarzalność słów w obrębie numeru, a na końcu każdego pisma zamieszcza indeks wyrazów użytych we wszystkich krzyżówkach.
Czasem można spotkać w kioskach krzyżówki serii Wiem! będące dodatkiem do tygodnika TWOJE IMPERIUM wydawnictwa Bauer Sp. z o.o. Są to szyfrokrzyżówki lub wykreślanki wydawane po 100 lub 200.
Krzyżówki i łamigłówki adresowane wyłącznie do dzieci oferuje łódzki wydawca serii Supełek. Wydawca zaczynał w 1990 roku od jednego wówczas mało kolorowego pisma na 8 stron. Obecnie wydaje miesięcznik „Supełek” oraz dwumiesięczniki „Supełkowe łamigłówki”, „Supełek Panoramy”, „Supełek dla najmłodszych” oraz „Supełek z Pętelką”. Niektóre pisma są dla dzieci w wieku 6-9 lat, inne dla nieco starszych (9-13 lat).
Mimo że wydawnictw krzyżówkowych jest tylko kilka, to liczba wydawanych pism idzie w ponad setkę. Na rozwiązanie wszystkiego nie wystarczy nam życia. Zazwyczaj szaradziści mają swoje ulubione typy krzyżówek. Wśród nich warto wybrać maksymalnie kilka ulubionych tytułów na drodze eksperymentowania.
Oprócz krzyżówek na papierze są także serwisy internetowe oferujące krzyżówki online. Jednym z nich jest strona, którą właśnie czytasz. W każdym tygodniu dochodzą nowe krzyżówki od bardzo łatwych (dla dzieci) do naprawdę trudnych. Wszystkie krzyżówki dostępne są za darmo do rozwiązania w przeglądarce internetowej.